MacroTEM Temlik Yönetimi

Cep telefonu satışlarında kredi kartına taksit ile satış yapılamıyor. Bunun yerine GSM operatörlerinin müşteriden aldıkları taahhüt karşılığında temlik satışları artan hızda devam ediyor. Alacağın devir edilmesi anlamına gelen temlik işlemi GSM sektörünün en fazla yaptığı işlemler arasında. Bu işlemin izlenmesi , raporlanması ve bu işlemden oluşan kazançları raporlanması için Kilimsoft MacroTEM ürünü geliştirildi.

Kilimsoft MacroTEM yüzlerce Turkcell İletişim Merkezi ve bir çok kurumsal çözüm merkezinde beğeni ile kullanılıyor. MacroTEM Logo ve Netsis ürünleri entegre çalışıyor.

MacroTEM Pro iletişim sektörü bayilerinin iş süreçlerinin hatasız ve kontrollü takibini sağlayarak zaman ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olur.

TURKCELL , Vodafone ve AVEA iş süreçlerine tam uyumludur.

“Temlikli satış bayi envanterinde daha önceden satın alınan bir cihazın müşteriye fatura düzenlenerek teslim edilmesi ancak müşteriden tahsilat yapılmayarak alacağın GSM operatörüne devir edilmesi sürecidir.”

Bu süreçte elde edilen gelir satış primidir. Ancak cihaz stok dan teslim edildiğinden ve müşteriye düzenlenen fatura ile alış fiyatı arasında fark olduğundan dolayı bir satış karı oluşur ve bu kar üzerinden vergilendirme yapılır.

Burada prim dışında bir satış karı oluşmaması için tedarikci firma bayiye fiyat farkı faturası gönderir. Gelen fiyat farkı faturasının doğru ürünler ve satınalma faturaları ile eşleştirilmesi gerekir ki envanter ve kar doğru olsun.

Binlerce satınalma ve satış işleminin doğru takip edilmesi çok zordur. MacroTEM satınalma fiyat farkı faturasını otomatik oluşturur ve doğru satınalma faturası ile bağlar.

Böylece envanter tutarınız ve karınız LOGO uygulamalarında doğru olur. Satış elemanı primlerini dağıtırken doğru kar/zarar analizi alabilirsiniz.

 1. Tüm GSM operatörleri ile uyumlu.

  MacroTEM Pro Turkcell perakende satış sistemi entegratörü Kilimsoft tarafından TURKCELL , Vodafone ve AVEA Temlik ve Prim Süreçlerine uygun olarak geliştirildi.

 2. LOGO ile tam entegrasyon

  Türkiye’ nin en çok kullanılan ve güvenilen ticari otomasyon yazılımı LOGO ‘nun tüm programları ile tam entegrasyon sağlar.

  LOGO Start ile tek mağazalı bayilerin temlik süreçlerine en ekonomik çözümü oluştururken GO PLUS ve TIGER PLUS ürünleri ile KOBI ve daha büyük işletmelerde çözümler oluşturulmasına yardımcı olur.

  Kilimsoft bir LOGO Çözüm Ortağıdır.

 3. Prim Yönetim Sistemi

  MacroTEM Pro ile üretici firmaların satınalma tarihi ile satış tarihi arasında ki gün farkına göre hesaplayarak ödediği prim işlemlerini saniyeler içerisinde hesaplayabilirsiniz.

  Profesyonel Üretici Prim Yönetim Sistemi Nedir?

  Üretici firmalar (Samsung , LG , Nokia …) satış hızını arttırmak amaçlı teşvik primleri veriyor. Kendi ürettikleri cihazların satıldığı tarih ile satın alma tarihi arasında ki farka göre hesaplanan puanlar bayinin çalışan personeli ile bayi arasında dağıtılabiliyor.

  MacroTEM Pro Üretici firmanın satış teşvik primlerinin hesaplanması ve izlenmesinde :

  • Satış ve satın alma tarihleri arasında ki gün farkını hesaplar , üretici firmaya göre en uygun puanı bulur.
  • Hesaplanan Puanın TL karşılığını ve tanımlandıysa personel payını hesaplar. Bayi payına düşen tutar için LOGO ‘ da Verilen Hizmet faturası oluşturur.
  • Prim faturası düzenlenen kayıtlara özel bir işaret koyarak yeniden faturalanmasını önler
  • Prim Faturası henüz düzenlenmemiş satışları raporlar , önümüzde ki dönem tahsil edilebilecek prim toplamlarını gösterir.
  • Satış bazında prim hakkediş raporları hazırlayarak personelin satış performansını izlemenize yardımcı olur..
  • Tüm satış hareketlerinin satın alma detaylarına ulaşabilir , satın almayı yaptığınız firma bilgilerine hızlıca ulaşabilirsiniz.
 4. Akıllı Yazarkasalar ile entegrasyon

  Kilimsoft MacroTEM Pro Turkcell İletişim Merkezlerinde satışta kullanılan IBM Yazarkasalardan GazitXML3 programı ile LOGO’ ya aktarılan Temlikli satış işlemleri üzerinde tam entegrasyon sağlar.

  INTER iPOS 1001 Akıllı Yazarkasa üzerinde çalışan satış konsolunda temlik satış işlemleri yapılabilmektedir. Kilimsıft iposXML3 ile kasadan yapılan tüm temlik işlemleri LOGO’ya aktarılır ve macroTEM otomatik olarak görür.

 5. Kolay kullanım , ayrıntılı rapor

  Birkaç saatlik eğitim ile hemen kullanmaya başlayabilir—siniz. MacroTEM Pro temlik süreçleri ile ilgili ayrıntılı analizler yapar.

  Kampanya döneminde ki stok cihazların distrübütör gruplu maliyet raporu , temlik işlemlerinden elde edilen kazanç analizi (istenirse satış elemanı gruplu) , Detaylı temlik işlemleri analizi (mahsup , fiyat farkı , prim , satış ve satın alma bilgileri aynı tabloda.